Polska premiera: Splat!FilmFest | Gatunek: horror, thriller | Kraj: Irlandia | Rok: 2024 | Reżyseria: Damian McCarthy | Język: angielski | Napisy: polskie | Czas trwania: 1h 38 min | Ograniczenia wiekowe: 18+ | Światowa premiera: South by Southwest Film Festival
Dom osobliwości
Przerażające kino grozy z gotyckim sznytem
Dani Timmins właśnie wprowadziła się do nowego domu ze swoim mężem, psychiatrą. Pewnej nocy do ich drzwi dobija się dziwny facet ze szklanymi oczami, twierdząc, że grozi jej niebezpieczeństwo. Ma rację – kobieta zostaje zamordowana. Czy przez niego? Tego właśnie chce się dowiedzieć Darcy, niewidoma bliźniaczka Dani, medium z powołania, właścicielka sklepu z osobliwościami. Rok po śmierci siostry składa byłemu szwagrowi i jego nowej dziewczynie niespodziewaną wizytę. Przywozi ze sobą drewnianą rzeźbę z ustami otwartymi w rozpaczliwym krzyku i jasne jest, że prowadzi śledztwo. Jej prywatne dochodzenie jest komuś wybitnie nie na rękę.
„Dom osobliwości” to doskonała mieszanka thrillera, horroru z elementami okultystycznymi, a w dodatku sprawnie napisane „whodunit” w stylu Agathy Christie (tyle że polane do tego obficie nawiązaniami do klasyki literatury gotyckiej). Fabuła jest niby prosta, ale zastosowane przez reżysera i scenarzystę, Damiana McCarthy’ego zmyłki sprawią, że finał Was zaskoczy. Dobre kino grozy w klasycznym wydaniu, pozbawione ozdobników, za to umiejętnie wywołujące niepokój pokręconą atmosferą i pięknymi, choć surowymi zdjęciami. „Dom osobliwości” straszy, ale zmusza też do myślenia. Fani horrorów rozpoznają tu nawiązania do prozy Edgara Allana Poe, H.P. Lovecrafta czy Willkiego Collinsa oraz Sheridana Le Fanu, a hardcorowi wielbiciele kina grozy mogą przypomnieć sobie nawet o mało znanym horrorze „Strach”, w którym także występowała humanoidalna drewniana postać.
„Dom osobliwości” na festiwalu South by Southwest zdobył już nagrodę publiczności, spodobał się też widzom kilku innych festiwali. Pod swoje skrzydła film wzięła platforma Shudder. W doskonałej, podwójnej roli Dani i Darcy wystąpiła Carolyn Bracken, znana z filmów „Nie jesteś moją matką” oraz „Cicha dziewczyna”. Partnerują jej m.in. Tadhg Murphy (serial „Black Sails”) i Gwilym Lee, który w serialu „Morderstwa w Midsomer” grał poczciwego detektywa Charliego Nelsona. Zmiana repertuaru dobrze mu zrobiła, bo jest jednym z mocniejszych punktów „Domu osobliwości”.
Film jest dostępny dla osób ze specjalnymi potrzebami w obszarze wzroku. Audiodeskrypcja (lektorska wersja napisów) jest udostępniana przy użyciu aplikacji Kino Dostępne. Więcej informacji o aplikacji dostępne na stronie: kinodostępne.pl.
reżyseria: Damian McCarthy
scenariusz: Damian McCarthy
obsada: Carolyn Bracken, Johnny French, Steve Wall, Joe Rooney, Gwilym Lee, Tadhg Murphy, Caroline Menton
zdjęcia: Colm Hogan
montaż: Brian Philip Davis
muzyka: Richard G. Mitchell