11. Splat!FilmFest International Fantastic Film Festival

24 – 31 X 2025 | Warszawa Kinoteka

Gatunek: komedia | Kraj: Polska | Rok: 2025 | Reżyseria: Paweł Podolski | Język: polski | Napisy: angielskie | Czas trwania: 1 h 20 min | Ograniczenia wiekowe: 12+

ŻYCIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Polska komedia grozy o wampirach

Monika pracuje w domu spokojnej starości, bierze tylko nocne zmiany. Ma dobre powody: jest wampirzycą, choć z zasadami. Pije tylko krew zmarłych staruszków, prowadzi samotnicze życie, jest pracowita i cicha. Dystans nieustannie próbuje skrócić z nią Czarek, wnuczek jednej z pensjonariuszek, chłopak z Warszawy, z hipsterską stylówką i wielkimi planami na przyszłość. Ich raczkujący romans przerywa pojawienie się Mirka: wampira-malkontenta z myślami samobójczymi. Wspólnie Monika i Czarek próbują go przekonać, że warto żyć. A jeszcze bardziej warto nie spijać krwi ze staruszków z domu opieki, w szczególności z żył babci Czarka, czarującej starszej pani z obsesją na punkcie „ubeków”.

„Życie dla początkujących” to klimatyczna, świetnie napisana i zagrana czarna komedia, w której horror jest umowny, a całość to raczej urokliwa opowieść o sensie egzystencji i przyjaźni. Dialogi napisane są naturalnie, bohaterowie budzą sympatię, a oglądając „Życie dla początkujących”, można pomyśleć i o „Co robimy w ukryciu” i o filmie pokazywanym przez nas na festiwalu w 2023 r., wspaniałej „Humanistycznym wampirze poszukującym osoby samobójczej”.

Polskie „Życie dla początkujących” to reżyserski debiut Pawła Podolskiego, któremu udało się zebrać przed kamerą rewelacyjną obsadę. Wycofaną, sarkastyczną Monikę gra świetna Magdalena Maścianica, w Czarka wciela się znany z roli Jakuba Adamczewskiego, syna Jana Pawła z „1670” Michał Sikorski, a ponurym Mirkiem z życzeniem śmierci jest Bartłomiej Kotschedoff. W małej roli, na dalekim trzecim planie błyszczy jeden z najpopularniejszych komików w Polsce, Antoni Syrek-Dąbrowski.

Po seansie zapraszamy na Q&A, w którym weźmie udział:

Kinoteka, sala 3

24.10 21:00

Kup bilet

reżyseria: Paweł Podolski

scenariusz: Lynn Kucharczyk, Paweł Podolski

obsada: Magdalena Maścianica, Michał Sikorski, Bartłomiej Kotschedoff, Małgorzata Rożniatowska, Wojciech Machnicki

zdjęcia: Ernest Wilczyński

montaż: Piotr Wójcik, Bartłomiej Piasek

muzyka: Hubert Walkowski