
gatunek: czarna komedia | kraj: USA | rok: 1972 | reżyseria: John Waters | język: angielski | napisy: polskie | czas trwania: 1 h 33 min | ograniczenia wiekowe: 16+
RÓŻOWE FLAMINGI
Najbardziej plugawy film w historii kina?
W świecie, gdzie moralność nie istnieje, a obrzydliwość jest powodem do dumy, dwie rodziny toczą bezlitosną walkę o tytuł „najbardziej plugawych ludzi na świecie”. Na jednym froncie stoi Divine – samozwańcza królowa perwersji, mieszkająca w przyczepie z ekscentryczną matką uzależnioną od jajek, synem o skłonnościach ekshibicjonistycznych i lojalną przyjaciółką. Po drugiej stronie – Connie i Raymond Marble, sadystyczne małżeństwo, które porywa młode kobiety, zmusza je do rodzenia dzieci i sprzedaje niemowlęta lesbijkom. Między tymi obozami rozpętuje się wojna pełna absurdalnych prowokacji. W tej groteskowej rywalizacji nie ma żadnych hamulców – tylko jedno może się liczyć: kto zasłuży na miano najohydniejszego człowieka?
Utrzymana w estetyce kampu czarna komedia „Różowe Flamingi” to najgłośniejsze dzieło Johna Watersa, reżysera, który uczynił zły gust sztuką. Film powstał jako prowokacyjny manifest łamania wszelkich społecznych i filmowych norm. Zrealizowany za zaledwie 10 tysięcy dolarów, stał się symbolem kina transgresyjnego i undergroundowego, a dzięki kultowej roli Divine na zawsze wpisał się w historię filmów queerowych. Waters celowo testował granice obrzydliwości i dobrego smaku, serwując widzom ekstremalne sceny, które szokują do dziś. Film, choć pierwotnie zakazany w wielu krajach, zdobył kultowy status wśród miłośników kina alternatywnego i nieustannie przyciąga odważnych kinomanów, którzy pragną przeżyć jedno z najbardziej radykalnych doświadczeń w historii kina.
reż. John Waters
czarna komedia | USA | 1972
1 h 33 min
język: angielski
napisy: polskie
O CYKLU MIDNIGHT MOVIES
Midnight Movies to całoroczny, wyjątkowy cykl filmowy Splat!FilmFest, Kina Iluzjon i Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, celebrujący najbardziej kultowe, kontrowersyjne, przełomowe i wywrotowe dzieła w historii kina. W programie znajdują się filmy, które wyłamywały się z ram tradycyjnej narracji, odrzucały konwencje i śmiało eksplorowały granice wyobraźni, szokując, bawiąc i inspirując całe pokolenia. Kuratorka cyklu: Monika Stolat.
